Wa-Hi wins nine events overall at Buck Classic

Advertisement

PENDLETON — Walla Walla High School won nine events overall — six boys events and three girls events — here Thursday at the Buck Classic track and field meet.

For the boys, Justin Evans took the 400 meters in 54.99 seconds, Rob Thonney won the 300 hurdles in 45.38, Logan Reardon ruled the shot put at 48 feet, nine inches, Jeremy larson won the discus at 140-7, Garrett Kinney topped the pole vault at 12 feet even and Jona Hoe was first in the long jump with a leap of 21-6.

Ashley Cornia won the girls 200 in 28.06, Courntye Cox won the 800 in 2:34.95 and Katarina Tonhdavong spun the discus 103-10 for a first-place finish.

Mac-Hi and Weston-McEwen also participated in the big meet.

Mac-Hi was led by Jesus Saldana, who finished second in the pole vault with an 11-0 effort, and Kristi Childers’ second-place finish in the 100 at 13.61. Betsy West placed third in the 300 hurdles in 51.92 and Makayla Christopher was third in the shot put at 32-2 to lead W-M.

BOYS

100 — 1, Jacob Rickman, Pendleton, 11.56; 2, Stuart Gillin, Wa-Hi, 11.76; 3, Dax Poston, Ontario, 11.86; 4, Jonah Hoe, Wa-Hi, 11.91; 5, Darnell Handcox, Wa-Hi, 12.07; 6. Robert Miller, Wa-Hi, 12.09

200 — 1, Jacob Rickman, Pendleton, 24.11; 2, Ethan Gardner, Wa-Hi, 24.27; 3, Darnell Handcox, Wa-Hi, 24.89; 4, Shay Henderson, La Grande, 25.16; 5, Stuart Gillin, Wa-Hi, 24.24; 6, Dox Poston, Ontario, 25.44.

400 — 1, Justin Evans, Wa-Hi, 54.99; 2, Anthony Dean, Hermiston, 55.15; 3, Stephen Spenst, Baker, 55.50; 4, Jose Macias, Hermiston, 56.15; 5, Donovan Pointer, Pendleton, 56.37; 6, Aidan Boede, Wa-Hi, 56.75.

800 — 1, Alejandro Cisneros, Hermiston, 2:06.70; 2, Paul Gilmore, Wa-Hi, 2:12.70; 3, Efrain Jaime, Hermiston, 2:13.58; 4, Zach Telfer, Wa-Hi, 2:15.58; 5, Alex Ferder, Pendleton, 2:16.07; 6, Noel March, La Grande, 2:17.13.

1500 — 1, Eduardo Juarez, Hermiston, 4:12.60; 2, Sean Newcomb, Wa-Hi, 4:20.98; 3, Nic Maszk, Hermiston, 4:27.56; 4, Efrain Jaime, Hermiston, 4:27.56; 5, Nolan Bylenga, Pendleton, 4:33.56; 6, Elliott Jonasson, La Grande, 4:43.30.

3000 — 1, Nic Maszk, Baker, 10:03.64; 2, Elliott Jonasson, La Grande, 10:16.50; 3, Angel Castellanos, Hermiston, 10:26.14; 4, Rigoberto Sanchez, Ontario, 10:35.41; 5, Todd Keniry, La Grande, 10:36.23; 6, Levi Lewis, Ontario, 10:41.70.

110 HURDLES — 1, Joel Boozer, Pendleton, 17.35; 2, John Stollery, Hermiston, 17.46; 3, Tristan Warne, Mac-Hi, 17.70; 4, Hermino Alvarado, Hermiston, 18.21; 5, Rob Tonney, Wa-Hi, 18.41; 6, Ethan Snow, Hermiston, 19.50.

300 HURDLES — Rob Thonney, Wa-Hi, 45.38; 2, Evan Jameson, Wa-Hi, 45.50; 3, Austin Naillon, Hermiston, 46.61; 4, Hermino Alvarado, Hermiston, 47.23; 5, Ethan Snow, Hermiston, 47.63; 6, Alex Ferder, Wa-Hi, 48.55.

400 RELAY — 1, Hermiston (David Barnett, Sterling Hall, Costa Rodriguez, Chris Behrendt) 44.62; 2, Pendleton 45.83; 3, Ontario 46.65; 4, La Grande 47.32; 5, Baker 48.78; 6, Weaton-McEwen 49.00.

1600 RELAY — 1, Hermiston (Chris Behrendt, Anthony Dean, Austin Naillon, Jose Macias) 3:40.15; 2, Wa-Hi 3:45.20; 3, Ontario 3:45.72; 4, Hermiston 3:48.22; 5, Baker 3:52.87; 6, Pendleton 3:55.09.

SHOT PUT — 1, Logan Reardon, Wa-Hi, 48-9; 2, Jorden Osborn, Baker, 44.06; 3, David Barnett, Hermiston, 43-10; 4, Quinn Piver, Wa-Hi, 43-2; 5, Jerod Munsterman, Hermiston, 43-0; 6, Jeremy Larson, Wa-Hi, 42-10.

DISCUS — 1, Jeremy Larson, Wa-Hi, 140-7; 2, Jorden Osborn, Baker, 135-10; 3, Justin Futter, Pendleton, 130-9; 4, Jerod Munsterman, Hermiston, 128-0; 5, Logan Reardon, Wa-Hi, 124-5; 6, Clayton Gaines, Weston-McEwen, 123-5.

JAVELIN — 1, David Barnett, Hermiston, 164-2; 2, Leon Fuller, La Grande, 152-11; 3, Logan Reardon, Wa-Hi, 147-6; 4, Jerod Munsterman, Hermiston, 139-0; 5, Tyler Talbot, Baker, 135-4; 6, Jorden Osborn, Baker, 135-4.

HIGH JUMP — 1, Dane Bachman, Baker, 6-0; 2, Joel Boozer, Pendleton, 5-10; 3, (tie) Brian Seekamp, Wa-Hi, and Alexander Pickel, Wa-Hi, 5-8; 5, (tie) Tyler Edwards, Mac-Hi, and Bailey Haguewood, Ione, 5-6.

POLE VAULT — 1, Garrett Kenny, Wa-Hi, 12-0; 2, Jesus Saldana, Mac-Hi, 11-0; 3, (tie) Colton Dunham, La Grande, and Roark Nelson, Wa-Hi, 10-0; 5, (tie_ Bryson Spratling, Pendleton, and Tristan Holcomb, Pendleton, 9-6.

LONG JUMP — 1, Jonah Hoe, Wa-Hi, 21-6; 2, Jacob Rickman, Pendleton, 19-8; 3, Peter Sirmon, Wa-Hi, 19-7; 4, Blaine Kreutz, La Grande, 19-4; 5, Costa Rodriguez, Hermiston, 19-0; 6, Linton McAllister, Weston-McEwen, 18-10.

TRIPLE JUMP — 1, Dane Bachman, Baker, 42-9; 2, Nate Rickman, Pendleton, 37-8; 3, Blaine Kreutz, La Grande, 37-1; 4, Brian Seekamp, Wa-Hi, 36-8; 5, Linston McAllister, Weston-McEwen, 36-4; 6, Justice Royer, Hermiston, 35-9.

GIRLS

100 — 1, Justyce Smith, Riverside, 13.13; 2, Kristi Childers, Mac-Hi, 13.61; 3, Dominique Cox, Wa-Hi, 13.96; 4, Allyson Gibbar, Wa-Hi, 14.04; 5, Madison Carlin, Weston-McEwen, 14.07; 6, Hannah Moeller, Wa-Hi, 14.09.

200 — 1, Ashley Cornia, Wa-Hi, 28.06; 2, (tie) Maggie Callan, Wa-Hi, and Dominique Cox, Wa-Hi, 28.15; 4, Brittany Gibbar, Wa-Hi, 28.68; 5, Hannah Moeller, Wa-Hi, 29.06; 6, Lexus Miller-Moylan, La Grande, 29.09.

400 — 1, Courtney Comrie, Pendleton, 1:01.14; 2, Maggie Callan, Wa-Hi, 1:03.37; 3, Elizabeth Herbes, Weston-McEwen, 1:04.40; 4, Marissa Saldivar, Ontario, 1:07.42; 5, Taryn Sokoloski, Pendelton, 1:08.83; 6, Kitanya Crisman, Mac-Hi, 1:09.05.

800 — 1, Courtney Cox, Wa-Hi, 2:34.95; 2, Katie Markwick, Hermiston, 2:35.42; 3, Josie Lonai, Mac-Hi, 2:36.0; 4, Jasmine Smith, La Grande, 2:36.48; 5, Delaney Clem, Pendleton, 2:36.67; 6, Maggie Coleman, Hermiston 2:39.53.

1500 — 1, Maggie Coleman, Hermiston, 5:09.55; 2, Katie Markwick, Hermiston, 5:10.10; 3, Hannah Hampson, Wa-Hi, 5:14.63; 4, Rachel Nelson, Wa-Hi, 5:19.14; 5, Catherine Feistner, Wa-Hi, 5:30.23; 6, Jennifer Wall, Wa-Hi, 5:39.62.

3000 — 1, Amanda Welch, La Grande, 12:54.14; 2, Rose Winters, La Grande, 12:58.33; 3, Jackie Wanta, La Grande, 13:28.11; 4, Sarah Spaugh, Baker, 13:37.80; 5, Ashley Estrada, Ontario, 14:35.45; 6, Jasmine Rock, Ontario, 15:08.27.

100 HURDLES — 1, Haley White, La Grande, 17.15; 2, Kristin Mascall, Pendleton, 17.63; 3, Kristi Childers, Mac-Hi, 17.91; 4, Daryan Lewis, Hermiston, 17.95; 5, Hannah Boozer, Pendleton, 18.75; 6, Bethanie Nelson, Hermiston, 19.28.

300 HURDLES — 1, Jansen Edmiston, Hermiston, 48.96; 2, Ashley Cornia, Wa-Hi, 50.25; 3, Betsy West, Weston-McEwen, 51.92; 4, Jessie Flynn, Ione, 52.63; 5, Daryan Lewis, Hermiston, 53.38; 6, Kristin Mascall, Pendleton, 53.88.

400 RELAY — 1, Hermiston (McKenzie Byrd, Nayeli Ruiz, Jansen Edmiston, Daryan Lewis) 51.59; 2, La Grande, 52.68; 3, Mac-Hi 43.74; 4, Weston-McEwen 53.39; 5, Baker 54.72; 6, Ione 54.88.

400 RELAY — 1, Hermiston (Jansen Edmiston, Macey Foley, Lovisa Jansson, Katie Markwick) 4:23.82; 2, Wa-Hi 4:24.87; 3, Mac-Hi 4:34.93; 4, La Grande 4:38.52; 5, Wa-Hi 4:41.12; 6, Ontario 4:41.58.

SHOT PUT — 1, McKenzie Byrd, Hermiston, 34-11; 2, Katarina Tonhdavong, Wa-Hi, 32-5; 3, Makayla Christopher, Weston-McEwen, 32-2; 4, Keagan Utter, Pendleton, 31-10; 5, Kyana Chaves, Baker, 30-5; 6, Jackie Cambell, Hermiston 29-9.

DISCUS — 1, Katarina Tonhdavong, Wa-Hi, 103-10; 2, Madison Doepker, Wa-Hi, 94-1; 3, Jackie Cambell, Hermiston, 92-1; 4, Maddie Sirmon, Wa-Hi, 86-11; 5, Jessie Shives, Wa-Hi, 86-0; 6, Marie Hallowell, Wa-Hi, 83-5.

JAVELIN — 1, Monica Vorboril, Baker, 111-4; 2, Madison Doepker, Wa-Hi, 110-7; 3, Maddie Sirmon, Wa-Hi, 109-3; 4, Anneliese Wiseman, La Grande, 107-3; 5, Marie Hallowell, Wa-Hi, 102-10; 6, Amanda Fowler, Pendleton, 100-9.

HIGH JUMP — 1, McKenzie Byrd, Hermiston, 5-2; 2, (tie) Amanda Folwer, Pendleton, and Xayna Robinson, Pendleton, 4-8; 4, Rachel Streifel, Baker, 4-6; 5, (tie) Tyah Palmer, Hermiston, Kate Hogan, Wa-Hi, Jessie Flynn, Ione, Susanna Romero-Diaz, Mac-Hi, Jezika Wells, Baker, and Bethanie Nelson, Hermiston, 4-4.

POLE VAULT — 1, (tie) Lizeth Garcia, Pendleton, and Brenna Barnett, Wa-Hi, 7-0; 3, Samantha French, Wa-Hi, 6-6; 4, (tie) Veronica Garcia, Mac-Hi, Courtney Comrie, Pendleton, and Alicia Walter, Mac-Hi, 6-0.

LONG JUMP — 1, Ashley Cornia, Wa-Hi, 16-5; 2, Amanda Fowler, Pendleton, 15-9; 3, Shadow Kendrick, Ione, 15-4; 4, Xayna Robinson, Pendleton, 15-3; 5, Emily Potts, Hermiston, 15-3; 6, Maddie Sirmon, Wa-Hi, 15-2.

TRIPLE JUMP — 1, Amanda Fowler, Pendleton, 32-11; 2, Xayna Robinson, Pendleton, 32-7; 3, Kiauna Canada, Wa-Hi, 31-7; 4, (tie) Elizabeth Herbes, Weston-McEwen, and Jasmine Smith, La Grande, 31-5; 6, Charmayne Robinson, Pendleton, 31-3.

Advertisement

Log in to comment